Sektörel-Şirket-Kuruluşu Şirket Kurmak ; Limited, Anonim, Yabancı Sermayeli

Şirket Kurmak ; Limited, Anonim, Şahıs, Yabancı Sermayeli

Şirket Kurmak

Şirket kurmak halk arasında vergi mükellefi olmak anlamında kullanılmamaktadır. Ama konuya hukuksal açıdan yaklaştığımızda iş kurmak isteyen yatırımcılar için vergi mükellefi olmak ve yapacakları işe göre vergi mükellefiyeti türünün doğru seçilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde şirket denildiğinde genelde akla gelen ve yatırımcıların en çok tercih ettiği şirket kuruluş türleri Limited Şirket, Anonim Şirket, Şahıs Şirketi‘dir.

2017 Mayıs sonu itibariyle ülkemizde kurulan şirket sayısı toplam 30.347 olup bunların 25.008’i Limited Şirket Kuruluşu, 5.332’i Anonim Şirket Kuruluşu ve 7’si Kolektif Şirket Kuruluşu şeklinde açılmıştır.

Ülkemizde yatırımcıların tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için bu verileri biraz daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

2017 yılı Mayıs sonuna kadar kurulan şirketlerin faaliyet gösterdiği sektörler;

  • MOTORLU KARA TAŞITLARININ VE MOTOSİKLETLERİN ONARIMI  8.896  Şirket Kuruluşu Yapıldı
  • İNŞAAT 5.944  Şirket Kuruluşu Yapıldı
  • İMALAT 4.431  Şirket Kuruluşu Yapıldı
  • MESLEKİ, BİLİMSEL VE TEKNİK FAALİYETLER 2.417 Şirket Kuruluşu Yapıldı
  • KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİ 1605  Şirket Kuruluşu Yapıldı

2017 yılında yabancı sermayeli şirket kuruluşu konusunda mağazacılık, inşaat ve gayrimenkul acenteleri ilk üç sırayı paylaşıyor.

Yatırımınız hakkında hukuksal ve vergisel açıdan hani kuruluş türünün uygun olduğu konusunda fikir almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Şirket Nasıl Kurulur 

Geçtiğimiz yıllarda değişen Türk Ticaret Kanunu ile şirket kuruluşları için artık 1 ortak yeterli olmuştur. Limited şirket için en az 10.000 TL, Anonim Şirketler için en az 50.000 sermaye şartı aranmaktadır. Şahıs şirketi için sermaye zorunluluğu bulunmuyor.

Şirket kuruluşu için öncelikle yapacağınız işe kadar verecek bu iş için 1 yıllık maliyet ve ciro planlaması yapacaksınız. Bu verileri hazırladıktan sonra bizimle ya da size şirket kuruluşu konusunda hizmet verecek bir mali müşavir ile iletişime geçip hangi kuruluş türünün sizin için uygun olacağınına karar vereceksiniz

Bundan sonraki süreç yasal sürecin tamamlanması yani gerekli evrakların ve formların hazırlanması gerekli birimlere tesliminden oluşuyor. Ortalama şirket kuruluşu sonra yapılan değişiklikler ile ortalama 2 gün sürmektedir.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.