Turizm ve Eğlence Sektörü Şirket Kuruluşu ve Gerekli İzinler

Turizm ve Eğlence Sektörü Şirket Kuruluşu ve Gerekli İzinler

Merhaba Sayın Girişimci,

Size bu bölümde açmayı düşündüğünüz iş yerinizin kuruluş aşamaları hakkında bilgi vereceğiz.  İş yerinizi açarken hangi aşamaların sizi beklediğini, hangi belgelerin gerektiğini ve neler yapmanız gerektiği hakkında profesyonel görüşümüze sizinle paylaşacağız.

Bu sitede size verilecek bilgilerle birçok işlemi siz yapabilirsiniz ama Türkiye’de  bürokrasinin çok yavaş olduğunu profesyonel bir destek olmadan yapacağınız bir işlemin size zaman ve para kaybettireceğini unutmayınız.

Sitemizdeki bilgilerin mümkün olduğu kadar güncel olması için çalışıyoruz ama bildiğiniz üzere Türkiye mevzuatların çok çabuk değiştiği bir ülke.  Bu sebeple konu hakkındaki sorularınızı iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz.

Turizm ve Eğlence Sektörü Şirket Kuruluşu

Turizm ve Eğlence Sektörü Alt Sektörler

Bu sektör altında çok fazla çeşitlilik olduğu için alt başlıklarda konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Turizm ve Eğlence Sektörü Genel Bilgiler

Konu hakkında genel bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Turizm ve Eğlence şirketi kurmak isteyen girişimcilere tavsiyemiz sermaye şirketi kurmaları yönündedir. Bu Limited ya da anonim şirket olabilir.

Şirket kuruluş maliyetleri ve şirketleşme türleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız; Limited Şirket Kuruluşu,Anonim Şirket Kuruluşu, Şahıs İşletmesi Kuruluşu.

Konu hakkında sorularınız olursa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Şirket kuruluşları ortalama bir hafta sürmektedir ve bu süre sonunda şirketler fatura kesebilecek düzeye gelmektedirler. Bu sektöre yatırım yapmak isteyen girişimciler öncelikle hangi kuruluş yöntemini seçeceklerine karar vermeliler. Kanunen herhangi bir kuruluş türünü seçmelerinde önlerinde bir engel bulunmuyor. Bu aşamadan sonra tercih ettikleri kuruluş türüne ait evrakları hazırlamalılar.

Kuruluş evrakaları için lütfen tercih ettiğiniz kuruluş yönteminin üzerini tıklayınız.

Turizm ve Eğlence Sektörü Gerekli İzinler

Genel İzin ve Başvurular;

Genel anlamda işyeri açılışı yapabilmek için öncelikle kuruluş aşamasında Vergi Dairesi, şahıs işletmeleri için seçmeli olarak ticaret ya da meslek odası, sermaye şirketleri için ticaret odası başvurusu yapılması gerekiyor. Eğer personel çalıştırılacaksa SGK başvuruları yapılacak. İşyeri Ruhsatı için ise belediyeden izin alınacaktır.

  1. Vergi Dairesi
  2. Sosyal Güvenlik Kurumu
  3. Belediye
  4. Ticaret Odası / Meslek Odaları
Sektöre Özel İzin ve Başvurular;

Sektöre özel olarak eğer yapılacak işin tanımına göre alınacak izinler değişmektedir. Genel olarak aşağıdaki kurumlardan izin alınması gerekir ama iş konusuna göre farklılıklar olabilir. Yapacağınız yatırım için bilgi almak için lütfen yazıda bulunan alt sektörler bölümünü inceleyeyiniz.

  1. Kültür ve Turizm Bakanlığı
  2. Ulaştırma Bakanlığı
  3. Belediye
  4. TURSAB